Hizmetler

BÜSÖD, öğrencilerin kendilerini tanımaları, yaşam becerileri, sorunlarla başa çıkma becerilerini geliştirmeleri için ve birey olarak toplum ile uyumlu yaşamalarına destek olmak üzere rehberlik ve psikolojik danışmanlık hizmeti sunar. Benzer amaçlarla öğrenciler için grup çalışmaları, seminerler düzenler; bilgilendirme amaçlı broşürler hazırlar ve kısa süreli ve odaklı bireysel danışmanlık hizmeti verir.
 
 
 
 1.BİREYSEL DANIŞMANLIK
 
Öğrencilerimiz, öngörüşme sonrasında ihtiyaç duyulduğunda, uzmanlarımız tarafından  bireysel danışmanlık hizmetine yönlendirilebilirler.
 
Bireysel danışmanlık, birebir yapılan görüşmelerden oluşur. BÜSÖD hizmetleri çerçevesinde bireysel  görüşmeler kısa süreli ve sınırlı sayıda planlanabilmektedir. Öğrencinin, BÜSÖD’de kısa süreli danışmanlık almasının yanı sıra ilgili kişi ve birimlere yönlendirilmesi de söz konusudur. 
 
Bireysel psikolojik destek hizmeti verilen konular şöyle özetlenebilir:
 
·        Üniversite yaşamına uyumda yaşanan zorluklar
 
·        İletişim ve ilişki sorunları
 
·        Sınav kaygısı
 
·        Depresyon
 
·        Öfke ve duygu ifadesi
 
·        Özgüven sorunları
 
·        Zaman yönetiminde yaşayan zorluklar
 
·        Verimli ders çalışamama
 
·        Dikkat toplayamama/ odaklanma sorunları
 
·        Yeme bozuklukları
 
·        Kayıp ve yas
 
·        Aile içi çatışmalar
 
·        Aile özlemi ve yurt yaşamında karşılaşılan zorluklar
 
·        Korku ve fobiler
 
·        Bağımlılık
 
 
 
 
 
2. GRUP ÇALIŞMALARI
 
Grup çalışmaları, güvenli bir ortamda, bir uzman liderliğinde, farkındalığı arttırmayı ve kişisel gelişimi amaçlayan psikolojik danışmanlık hizmetidir. Grup çalışmaları,  grubun konusu ve katılımcıların ihtiyaçlarına göre, 3-12 hafta süreyle, haftada bir kez 1.5- 2 saatlik oturumlar olarak planlanır.
 
BÜSÖD, grup çalışmalarını öğrencilerin ihtiyaçlarına göre farklı zamanlarda düzenler.
 
Açılan grup çalışmaları öğrencilere e-posta ve kampüse asılan duyurularla bildirilmektedir. Grup çalışmasına katılmak isteyen öğrencilerle öngörüşme yapılmakta ve grup bu görüşmeler sonrasında oluşturulmaktadır. Öngörüşmeye katılmak için öğrencilerin randevu alması gerekmektedir.
 
 
 
 
 
3. ATÖLYE ve SEMİNERLER
 
BÜSÖD, ihtiyaçlar doğrultusunda, belli konularda öğrencilere yönelik  atölye çalışmaları ve seminerler düzenlemektedir. Bu seminerler e-posta yolu ile tüm öğrencilere duyurulmaktadır.
 
Daha önce BÜSÖD’de yapılan atölye çalışmaları:
 
ETKİLİ İLETİŞİM ATÖLYESİ; İletişim Engelleriyle Baş Etme
 
BÜSÖD ZAMAN YÖNETİMİ ATÖLYESİ
 
 
 
 
 
4. İNGİLİZCE ÖĞRENME DANIŞMANLIĞI
 
Boğaziçi Üniversitesi Sarıtepe Yerleşkesi’nde eğitim gören Hazırlık sınıfı öğrencilerinin İngilizce öğrenme ve ders çalışmalarına yardımcı olmak amacıyla çevrimiçi ya da bire bir yazışma ve görüşme ile destek sağlamaktadır. İngilizce Öğrenme Danışmanı Feyza Çeliktaş' dan aşağıdakilere benzer sorunlarda destek isteyebilirsiniz:  
 
Çalışma alışkanlıkları ve bunların geliştirilmesi
Sınıf çalışmaları sırasında karşılaşılan sorunlar
Bir İngilizce yeterlik sınavına en iyi şekilde hazırlanma yöntemleri
Dil eğitimi ile ilgili benzeri sorunlar
 
 
İngilizce Öğrenme Danışmanı Feyza Çeliktaş’tan online yardım almak için feyza.celiktas@boun.edu.tr adresine e-posta atabilir; randevu almak için de aynı e-posta adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
 
İngilizce danışmanı Feyza Çeliktaş'ın sunduğu bu hizmetten tüm hazırlık birimi öğrencileri yararlanabilmektedir.
 
 
 
 
 
5. ÜNİVERSİTEYİ TANIMA (ORYANTASYON) PROGRAMI
 
Üniversiteyi Tanıma (Oryantasyon) Programı, her akademik yılın başında, Eylül- Ekim aylarında okula yeni başlayan öğrencilerin üniversiteyi ve sistemi yakından tanıması için Halkla İlişkiler ve Öğrenci Dekanlığı tarafından  düzenlenmektedir.
 
 
 
 
 
REVİR ve MEDİKOSOSYAL İLE İLİŞKİMİZ
 
BÜSÖD, Sarıtepe Yerleşkesi’nde bulunan revir ve Güney Yerleşke’de yer alan Medikososyal ile gereksinim duyulduğunda, işbirliği içinde çalışmaktadır.
 
Sarıtepe Yerleşkesi’ndeki revir için tıklayınız.
 
Medikososyal için tıklayınız.